Banki są dla większości Polaków liderem w zakresie cyberbezpieczeństwa. Mimo to nie każdy czuje się bezpiecznie podczas korzystania z nowoczesnych usług bankowych. Warto zachować czujność i zadbać o przestrzeganie elementarnych zasad bezpieczeństwa w trakcie obsługi bankowości internetowej, m.in. za pośrednictwem komputera czy smartfona. Przekonaj się, czy płacenie kartą przez Internet jest bezpieczne.
Bankowość internetowa – korzystaj bezpiecznie
Większość banków posiada własny system bankowości internetowej oraz aplikacje, z których coraz powszechniej korzystamy. Bankowość internetowa to prosty i wygodny dostęp do zarządzania różnymi produktami bankowymi. Szybko stała się podstawowym sposobem na zarządzanie naszymi finansami.
Większość z nas uważa, że to bank ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo finansowe usług elektronicznych. Santander Consumer Bank – bank od kredytów wywiązuje się z tych oczekiwań – gwarantuje m.in. bezpieczne logowanie indywidualnym numerem ICN czy też zapewnia możliwość czasowej blokady karty lub jej zastrzeżenie.
Trzeba jednak samemu także pamiętać o kwestiach cyberbezpieczeństwa – jak m.in. ustawienie silnego hasła do bankowości elektronicznej, zmiana hasła i PIN-u do bankowości internetowej oraz mobilnej minimum raz w roku czy zainstalowanie antywirusa w telefonie. Poniżej wyjaśniamy, jak bezpiecznie korzystać z banku online.
Jak płacić BLIK-iem przez Internet?
By zapłacić za dany produkt czy usługę BLIK-iem, wystarczy kod z aplikacji banku. Nie jest wymagane logowanie do bankowości ani podawanie danych karty. W zaufanych sklepach nawet nie trzeba wpisywać kodu. Płatność BLIK-iem jest wygodna i szybka, zdecydowanie skraca czas wykonania przelewu. W sklepie internetowym wybierz płatność BLIK-iem, pobierz kod w aplikacji, wpisz go na stronie płatności w sklepie internetowym i potwierdź wykonanie przelewu w telefonie.
Bezpieczne logowanie do bankowości internetowej
Do bankowości internetowej loguj się na urządzeniach z aktualnym i legalnym oprogramowaniem, a aplikację mobilną swojego banku pobieraj jedynie z autoryzowanych sklepów – Google Play, Windows Store lub AppStore. Nie podawaj swoich danych logowania i nie noś haseł ani kodu przy sobie w widocznym miejscu, np. portfelu czy etui na telefon.
Dodatkowo warto ustawić limity w serwisie internetowym albo w aplikacji, a także określić limity dzienne i ilościowe płatności kartami. Hasła, PIN-y do kart płatniczych i aplikacji mobilnej czy kody SMS również nie powinny być nikomu udostępniane. Nie należy też klikać w linki w wiadomościach SMS lub e-mail ani w załączniki, jeśli nie mamy pewności, kto jest ich nadawcą.
Płacenie kartą przez Internet – bezpieczeństwo
Czy płacenie kartą przez Internet jest bezpieczne? Coraz więcej użytkowników uważa, że płacenie kartą przez Internet jest bardzo wygodne i korzysta z tego rozwiązania powszechnie. Część zasad będzie tożsama z powyższymi – należy robić zakupy w znanych sklepach internetowych, nie ujawniać innym osobom numeru PIN do karty, a także sprawdzić, czy dane transakcyjne (jak m.in. numer karty czy jej data ważności) są przesyłane szyfrowanym kanałem.
Wszystkie transakcje przeprowadzane kartami kredytowymi VISA i MasterCard są objęte dodatkową gwarancją, tzw. „chargeback”. Jeśli w historii płatności zobaczysz nieznane i budzące wątpliwości transakcje lub dane karty trafią do osób trzecich, klient może skorzystać z opcji chargeback. Jest to procedura reklamacyjna wybranych transakcji kartowych, pozwalająca na zwrot pieniędzy przy błędnie zrealizowanych transakcjach.
Be First to Comment