Jak i gdzie wypełnić PIT-37? Czy można uzupełnić i przesłać deklarację przez Internet? Kto właściwie wypełnia PIT-37? Do kiedy należy rozliczyć PIT-37? Odpowiedzi na postawione pytania znajdziesz poniżej – zapraszamy!
Jak rozliczyć PIT-37? Czy jest możliwość wypełnienia i wysłania deklaracji online? Co to jest właściwie PIT-37 i kogo on dotyczy? Podstawowe informacje na temat PIT-37 omawiamy w niniejszym artykule. Zapraszamy do szybkiego zapoznania się z tematem!
Co to jest PIT-37 i kogo dotyczy?
Najpopularniejszą deklaracją podatkową jest PIT-37. Taki druk PIT 37 składa się przede wszystkim w standardowych sytuacjach, a mianowicie, kiedy rozliczamy jedyne źródło rocznych przychodów. Dotyczy to wszystkich pracowników, zleceniobiorców, emerytów oraz rencistów. Deklaracja PIT 37 wiąże się także z przychodami, które są opodatkowane tylko według skali podatkowej 17% lub 32%.
PIT-37 przeznaczony jest dla podatników, którzy w trakcie roku nie są w żaden sposób odpowiedzialni za rozliczanie zaliczek na podatki. Jeśli Twój pracodawca, płatnik lub inny podmiot przekazał Ci PIT-11 lub PIT-R, do rozliczenia podatku możesz wybrać deklarację PIT-37. Do rozliczenia PIT-37 niezbędne są wartości, które wykazuje dokument PIT-11 i PIT-R. To właśnie tam znajdują się dane związane z kwotą przychodu, rozliczonymi kosztami uzyskania zaliczek pobranych oraz składek zdrowotnych i na ubezpieczenie społeczne. Pamiętaj również, że możesz skorzystać z ulg podatkowych. Odlicza się je od dochodu i podatku. Do najpopularniejszych ulg zalicza się tak zwaną ulgę prorodzinną, termomodernizacyjną, związaną z użytkowaniem Internetu, darowiznami czy ulgę rehabilitacyjną i abolicyjną.
Wypełnioną deklarację możesz przekazać dalej na kilka sposobów – własnoręcznie, pocztą lub elektronicznie. Coraz większą popularnością cieszy się składanie ePIT przez Internet. Wystarczy odpowiedni program do rozliczeń oraz e-podpis. Jeśli nie masz e-podpisu, możesz zastąpić go innymi informacjami – na przykład kwotą przychodu za rok poprzedni.
Do kiedy rozliczyć PIT-37?
Z reguły PIT-37 rozlicza się do ostatniego dnia kwietnia – czyli do 30. Z roku, kiedy 30 kwietnia wypada w weekend, data przesuwa się do następującego dnia roboczego. W 2022 roku termin rozliczenia PIT-37 kończy się 2 maja.
Pamiętaj, że możesz rozliczyć PIT 37 online za pomocą dostępnych w Internecie programu. Nie czekaj do końca terminu – już dziś wypełnij deklarację! Dzięki temu szybciej otrzymasz zwrot, niż gdybyś zrobił to na ostatnią chwilę. Nie znasz się na podatkach? Tym bardziej powinieneś skorzystać z możliwości rozliczenia PIT 37 przez udostępnione, sprawdzone programy. Najbardziej popularny e-Pity nie tylko podpowie, którą deklarację właściwie powinieneś wybrać, ale również jakie dokumenty do jej wypełnienia będą Ci potrzebne.
Wypełnianie deklaracji PIT online
Od kilku lat można wypełnić PIT online za pośrednictwem odpowiednich programów. Jest to nie tylko proste i szybkie, ale jednocześnie bardzo wygodne, ponieważ nie musimy nawet wychodzić z domu. Wystarczy mieć laptopa lub smartfon i dostęp do Internetu.
Taki program umożliwia nie tylko wygodne rozliczenie, ale i pomoc w wypełnieniu deklaracji. Wystarczy skorzystać z kreatora, który zasugeruje Ci, jaki formularz powinieneś wypełnić oraz jakie dokumenty będą Ci do tego potrzebne. Rozliczony w sposób online PIT-37 wystarczy przesłać w formie e-deklaracji, a następnie czekać na ewentualny zwrot, który powinieneś otrzymać w ciągu 45 dni.
Dużą zaletą bezpiecznych programów do rozliczania podatków jest również to, że większość z nich umożliwia na bezproblemowe wczytywanie wstępnie przygotowanych PIT-37. Dzięki temu nie musisz ręcznie przepisywać danych z PIT-11, który otrzymałeś od pracodawcy. Zarówno podatek dochodowy, jak i korzyści z funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych warto omówić z doświadczonym doradcą, który podpowie, jak rozliczać się z przychodów opodatkowanych do urzędu skarbowego. Dzięki temu nie dojdzie do wystąpienia błędów za pośrednictwem płatnika z tytułu działalności gospodarczej lub wtedy, gdy ma miejsce rozliczenie pit i dochodzi do sporządzenia imiennej informacji podatkowej. Czasami nawet rozliczenie przychodów ewidencjonowanych z tytułu umowy może budzić wątpliwości. Podobnie jest z rozliczeniem stosunku pracy lub zwykłej deklaracji podatkowej. Lepiej więc poradzić się kogoś i zapytać o wszystkie rzeczy podlegające opodatkowaniu.
Be First to Comment