Podejrzany SMS od kuriera nakazujący uiszczenie dodatkowych opłat za przesyłkę. Dziwny mail z banku z prośbą o zalogowanie na konto. Informacja, że wygraliśmy i aby odebrać nagrodę, wystarczy kliknąć w link. To tylko kilka z wielu prób wyłudzenia naszych pieniędzy i wrażliwych danych, które stosują oszuści każdego dnia. Jak się przed tym bronić? Przede wszystkim warto zachować zdrowy rozsądek i nie ufać wszystkim informacjom, jakie otrzymujemy. Po drugie, warto odpowiednio zarządzać swoimi hasłami i stosować zabezpieczenie dwuskładnikowe!
Zarządzanie hasłami, czyli jak to robić z głową
Kluczowym elementem każdej zdalnej transakcji elektronicznej jest prawidłowe zidentyfikowanie jej stron oraz ich uwierzytelnienie. Aby było to bezpieczne, niezbędne jest odpowiednie zarządzanie hasłami oraz coraz częściej wykorzystywane zabezpieczenia dwuskładnikowe.
Hasło jest obecnie najpowszechniej stosowanym elementem danych uwierzytelniających. Jest ono przypisane indywidualnemu użytkownikowi, zapewniając mu zachowanie zasad poufności i rozliczalności. Hasło potrzebne nam jest nie tylko do zalogowania się do konta, ale również do np. zatwierdzenia edycji danych, zalogowania się do konta z innego urządzenia czy usunięcia konta. Mocne hasło nie tylko chroni prywatnego użytkownika internetu, ale także jest jednym z podstawowych narzędzi zabezpieczenia wrażliwych danych.
Tworzenie mocnych haseł – 5 kluczowych zasad
- Stosuj długie hasła – im dłuższe, tym trudniej będzie je złamać (minimum to osiem znaków, naprawdę dobre hasło to minimum czternaście znaków).
- Systematyczne zarządzanie hasłami, czyli zmienianie ich ca jakiś czas. Nigdy nie masz pewności, czy ktoś nie przechwycił Twojego supertajnego hasła.
- Inne hasło do każdego konta – różne do poczty e-mail, do kont w mediach społecznościowych, do bankowości elektronicznej itp.
- Hasła nieoczywiste – unikaj prostych haseł słownikowych, nie korzystaj z imienia, nazwiska, daty urodzenia, numeru PESEL, a tym bardziej zapomnij o hasłach typu „1234”!
- Tworzenie mocnych haseł to tworzenie skomplikowanych haseł, złożonych z różnych liter (małych i dużych), cyfr i znaków specjalnych.
Zabezpieczenie dwuskładnikowe dla lepszej ochrony pieniędzy i wrażliwych danych
Uwierzytelnianie dwuskładnikowe, nazywane również uwierzytelnianiem dwuetapowym lub logowaniem dwuetapowym, wielopoziomowym, to dodatkowe zabezpieczenie hasła podczas procesu logowania czy dostępu do zasobów. Efektem uwierzytelniania dwuskładnikowego jest zastosowanie dodatkowych warstw uwierzytelniających.
Zabezpieczenia dwuskładnikowe pozwala dodatkowo upewnić się, że osoba próbująca uzyskać dostęp do konta internetowego jest rzeczywiście jego właścicielem. Oznacza to, że w pierwszej kolejności użytkownik wpisuje swój login oraz hasło i aby uzyskać dostęp do konta, musi dodatkowo podać kolejną informację, która może pochodzić z jednej z następujących kategorii:
- Coś, co użytkownik wie, czyli może to być osobisty numer identyfikacyjny (PIN), hasło, odpowiedź na „tajne pytania” lub określony wzór naciśnięcia klawisza.
- Coś, co użytkownik posiada, czyli na przykład kartę kredytową, smartfon lub mały token sprzętowy.
- Coś, czym użytkownik jest, a więc może to obejmować wzór biometryczny odcisku palca, skan tęczówki, twarzy lub odcisk głosowy.
Zasada jest więc prosta – poziom bezpieczeństwa Twoich kont internetowych zwiększa się, dzięki co najmniej jednemu dodatkowemu elementowi uwierzytelnienia.
Zabezpiecz płatności z Paybynet!
Be First to Comment